14. 1. 2010

IIPImage JPEG2000: software zdarma pro online publikování se zoom efektem

Moravská zemská knihovna v Brně a projekt OldMapsOnline.org oznamují vydání nové verze open-source software IIPImage (http://help.oldmapsonline.org/jpeg2000/).

Zdarma dostupný software IIPImage je vhodný především pro on-line prezentaci digitalizovaných map, knih, novin, obrazů, fotografií a dalších dokumentů naskenovaných ve vysokém rozlišení.

Nová verze umožňuje online publikování obrazů přímo ze souborů formátu JPEG2000 a podporuje oblíbené webové interaktivní prohlížečky založené na technologiích Zoomify a Seadragon.

K zobrazení digitalizovaných dokumentů stačí jakýkoli běžně používaný webový prohlížeč. K dispozici jsou prohlížečky založené na technologiích AJAX, Adobe Flash nebo Silverlight a dokonce i prohlížečka pro telefon iPhone.

Tento software je určen institucím, které mají k dispozici vlastní server připojený k síti Internet a chtějí zpřístupnit větší množství naskenovaných dokumentů přímo ze souborů ve formátu JPEG2000 nebo TIFF.
Pro instituce bez potřebné technické infrastruktury doporučujeme na adresehttp://help.oldmapsonline.org/cz/publish/ alternativní jednodušší postup se zdarma dostupným software a s možností umístění prezentace na jakémkoli webovém serveru.

IIPImage je založen na architektuře klient-server umožňující rychlé on-line prohlížení a zvětšování obrázků i v extrémně vysokém rozlišení. Je navržen tak, aby fungoval také přes pomalé připojení k internetu a zobrazil bez potíží i gigapixelové obrázky. Je k dispozici pod open-source licencí GNU GPL. Využívá technologii FastCGI a je napsaný v programovacím jazyce C++. Instalovat jej doporučujeme na
linuxový server. Pro instalaci je připraven Debian/Ubuntu balíček včetně podrobných instalačních instrukcí "krok za krokem".

IIPImage běží na serveru a generuje z velkého obrazu malé výseky (dlaždice) ve formátu JPEG, které pomocí vlastního protokolu (IIP - Internet Image Protocol) přenáší a rekonstruuje na straně klienta v jedné z podporovaných prohlížeček. Nově je emulován i protokol dlaždic Zoomify a Deep Zoom. Pro komfortní online přibližování a posouvání publikovaných obrázků je proto možné použít i jakoukoli prohlížečku postavenou na Zoomify nebo Deep Zoom technologii.

Podpory formátu JPEG2000 bylo dosaženo díky softwarové komponentě Kakadu, která obsahuje jednu z nejrychlejších implementací ISO standartu JPEG2000 a je možné ji zdarma distribuovat pro nekomerční použití.

Vývoj nové funkcionality software IIPImage byl proveden Moravskou zemskou knihovnou v Brně v rámci projektu OldMapsOnline.org s podporou grantů Ministerstva kultury České Republiky.

Moravská zemská knihovna v Brně (http://www.mzk.cz), je výzkumnou organizací a vědeckou knihovnou s právem celostátního poviného výtisku. Projekt OldMapsOnline.org (http://www.oldmapsonline.org) je výzkumný projekt Moravské zemské knihovny jehož cílem je vyvinout software určený ke správě, zpracování a vizualizaci sbírek historických map v prostředí Internetu. Projektový tým vyvíjí online nástroje pro publikování, kolaborativní georeferencování, annotace, 3D vizualizace, analýzy přesnosti a tvorbu geometadat pro staré mapy.

Více informací a vlastní software IIPImate JPEG2000 najdete na adrese:

Žádné komentáře: