20. 10. 2010

Autorské čtení a diskuse – spisovatel Jan Faktor (3. 11.)

Moravská zemská knihovna (Německá knihovna) a Goethe-Institut Prag Vás srdečně zvou na autorské čtení a diskusi se spisovatelem Janem Faktorem.

Jan Faktor se narodil v roce 1951 v Praze, v roce 1978 však odešel do východního Berlína a svá díla píše v německém jazyce. Do roku 1989 působil zejména v rámci neoficiální literární scény. Výbor jeho experimentálních textů tohoto období vyšel v roce 1989 pod názvem „Georgs Versuche an einem Gedicht und andere positive Texte aus dem Dichtergarten des Grauens“, další publikace s experimentálními texty následovaly. Se svou ženou Annette Simon vydal v roce 2000 sborník esejů „Fremd im eigenen Land?“. V roce 2006 vyšel první román Jana Faktora s názvem „Schornstein“. Za rukopis této knihy obdržel rok před jejím vydáním Cenu Alfreda Döblina.

Letos na jaře vyšel román „Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des heiligen Hodensack-Bimbams von Prag“ („Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty“). Hlavní hrdina Jiřík, alter ego autora, vyrůstá v Praze padesátých a šedesátých let v domácnosti, které vládnou ženy. Silně ovlivněn je ale i politickými událostmi – především po okupaci 1968. Urychlující se morální úpadek společnosti ale i ustrnulé domácí poměry vedou k tomu, že se Jiřík začíná bouřit a radikalizovat. Realita románu má silně autobiografické rysy. Kniha však nabízí mnohem více než jen řadu absurdních historek: díky fabulačnímu umění autora a jeho sebeironii mutují často i následky zážitků holocaustu jeho příbuzných do neobvyklých grotesek.

Kniha byla na jaře nominována na Knižní cenu Lipského knižního veletrhu, o půl roku později pak na Německou knižní cenu. V létě bylo Janu Faktorovi oznámeno udělení Ceny Candide za jeho celou dosavadní tvorbu.

Autorské čtení a diskusi moderuje prof. Jaroslav Střítecký v českém jazyce, ukázky z románu čte autor v němčině (český překlad bude návštěvníkům k dispozici).

Koná se ve středu 3. 11. 2010 v 17:00 hodin, v malém sále MZK (6. patro), Kounicova 65a.
Vstup volný


Pozvánka s fotografií autora.

Žádné komentáře: