18. 10. 2010

Přednáška v Rakouské knihovně: em. Prof.dr. Peter Demetz čte ze své knihy - Praha ohrožená 1939 – 1945 (25. 11.)

Cyklus přednášek v Rakouské knihovně pokračuje - tentokrát i ve spolupráci s knihkupectvím Barvič a Novotný - přednáškou a prezentací knihy em. Prof.dr. Petera Demetze, Yale University, USA.


Profesor Peter Demetz se narodil r. 1922 v Praze v česko-německo-židovské rodině, vyrůstal a gymnaziální studia zahájil však v Brně, pokračoval pak opět v Praze. Za války byl totálně nasazen, posléze vězněn v táboře pro židovské míšence. Po válce studoval na Karlově univerzitě bohemistiku, germanistiku a religionistiku a r. 1948 zde dosáhl doktorátu. V roce 1949 odchází do exilu, krátce pracoval pro rozhlasové vysílání Svobodné Evropy v Německu, od r. 1953 žije v USA, působil na Yale University (disertace u René Wellka), kde je v současné době emeritním profesorem germanistiky a srovnávací literatury.

Profesor Demetz představí svou novou knihu Praha ohrožená 1939 – 1945 a při četbě se zaměří na brněnské kapitoly a na téma „jinošství v protektorátu, jazz, kino a kavárny na pozadí velkých dějin a tragédií“.
Přednáška a prezentace knihy je spojena i s následnou autogramiádou.

Koná se ve čtvrtek 25.11. v 17:00 hodin, v konferenčním sále MZK, Kounicova 65a, vstup volný.

Další informace k přednášce

Rozvrh celého přednáškového cyklu v Rakouské knihovně

Žádné komentáře: