3. 12. 2010

Pozvánka na výstavu Společnosti pro Fair Trade Vyrobeno za každou cenu

Moravská zemská knihovna vás zve na výstavu Vyrobeno za každou cenu, kterou připravila nevládní organizace Společnost pro Fair Trade zabývající se vzděláváním a vedením kampaní v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat. Výstava je součástí Týdne lidských práv v Brně (www.tlp.nesehnuti.cz).

Skládá se z 18 panelů (kombinace fotek a textu), které pojednávají o porušování zásad důstojné práce jako je ochrana zdraví na pracovišti, svoboda sdružování a kolektivního vyjednávání, odstranění nucené práce, zákaz dětské práce, odstranění diskriminace aj. Velice často dochází k porušování těchto zásad ze strany velkých firem, které vyrábějí zboží každodenní spotřeby jako jsou cigarety, banány, oděvy, čaj, kakao atd.

Zajímá vás, kdo doplácí na naše nákupy? Věděli jste, že se někdy zboží, které si kupujeme, vyrábí doslova „za každou cenu“? Objevte nový svět bez reklamy a naleštěných obalů, kde se za práci neplatí, ochrana zdraví nehraje roli a osmihodinová pracovní doba je nedosažitelným luxusem.

Seznámíte se se skutečnými příběhy čaje Lipton, banánů Chiquita, triček H&M, cigaret Marlboro, čokolád Nestlé nebo počítačů Acer či Dell. Dozvíte se, co je to důstojná práce a proč si o ní mnoho dělníků a pracovníků na světě může zatím nechat jen zdát.

Výstava je přístupná ve 2. poschodí knihovny u oddělení periodik do 23. prosince 2010.

Žádné komentáře: