2. 3. 2011

Pozvánka na výstavu o Barmě

Moravská zemská knihovna vás srdečně zve na výstavu fotografií ze života Barmy a jejích obyvatel. Výstava se koná v rámci Mezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Barma (oficiálním názvem Svazová republika Myanmar) s počtem obyvatel kolem 50 milionů je izolovaná země neblaze proslulá potlačováním lidských práv a demokracie. Až do nedávna vládnoucí vojenská junta se několik desetiletí pokoušela udržet status quo v zemi všemi prostředky. Režim se vůči svým odpůrcům neostýchal používat otevřené násilí, jak se naposledy projevilo i v případě tzv. šafránové revoluce, kdy krvavě potlačil povstání tisíců buddhistických mnichů. I v nové vládě převažují mezi ministry bývalí představitelé armády.
K utrpení místních lidí přispívají také přírodní katastrofy. V roce 2008 se zemí přehnal ničivý cyklon Nargis, v současné době některé části země doslova zaplavily hordy přemnožených hladových krys. V důsledku těchto přírodních jevů nemá odhadem až 100.000 Barmánců co jíst, nemá co zasít na svá pole a trpí nemocemi z podvýživy.

Výstava probíhá od 1. do 31. března v prostorách foyeru Moravské zemské knihovny a je přístupná v otevírací době knihovny.

Žádné komentáře: